Koosolemise alus on see, et inimesed on üksteisest huvitatud, meeldivad teineteisele ja tahavad koos olla. Kui mees ja naine ei saa omavahel läbi, siis tegelikult on nad lihtsalt inimesed, kelle suhtlus ei suju. Arengu- ja suhtenõustaja Tiina Tiituse sõnul pole mõtet suhtesse tuua üleromantiseeritud ja kivisse raiutud soorolle. Loe Tiina mõtteid „Päev iseendale“ virtuaalsündmuselt.
Kuidas aru saada, et suhtes on midagi valesti? Selle mõistmiseks saab välja tuua mõned konkreetsed asjaolud. Esiteks see, kui tüli tõuseb tühjast ning teineteist karistatakse vaikimisega. Kui tähtsatel hetkedel ei olda koos, minnakse üritustele eraldi või kellegi teisega. Kui hobi on inimesele kaaslasega koos olemisest tähtsam. Ning kui seksi on vähe ja seda tehakse kiirustades.
Need on märgid, mille puhul on märgata üksteisest eemaldumist ning tuleks hakata tegutsema suhte parandamise nimel. Esimene samm on aga küsimus enesele: „Kas ma ikka tahan seda?“ Vahel on nii, et üks või kumbki pool ei olegi enam huvitatud. Ja kui kumbki ei soovi suhet parandada, siis ei saa ka imet paraku juhtuda. Suhe peaks olema kvaliteetne ja pakkuma midagi enamat mõlemale osapoolele. Suhetes aetakse tänapäeval palju armastuse kaela ja ollakse selle nimel nõus mõndagi üle elama, aga tegelikult ei pea kõike armastuse nimel välja kannatama. Näiteks vägivalda.
Kuidas siis aru saada, kas on mõtet koos edasi minna? Mõtle, kas su partner sobib veel su seksuaalfantaasiatesse ja kas sa erutud, kui temast mõtled. Oleme harjunud nägema ohumärke teises inimeses, aga peaksime oskama neid märgata pigem endas. Kas mu tähelepanu läheb partnerilt mujale? Kas tema jutt käib mulle närvidele? Kas ma tahan temaga koos igal pool käia? Juhtub niigi, et mõlemal on tähelepanu mujal ja peetakse ka armukest, ent tavaliselt jääb kahjuks lõpuks süüdi see, kes avalikult oma uue suhtega välja tuleb. Liiga palju muretsetakse selle pärast, mida teised arvavad. Tegelikult teised vaid imestavad korra, kehitavad õlgu ja lähevad oma eluga edasi. Meil kõigil on õigus olla abielus, lahutada ning soovi korral elada üksi.
Valu võimendub ajaga, ükski lahutus ei toimu üleöö
Valu võimendub, kuni toimub nii-öelda plahvatus. Tegelikult peaks hakkama probleemiga tegelema juba esimeste märkide ilmnemisel. Ma ei ole veel näinud kedagi, kes oleks läinud kergekäeliselt lahku, ikka muretsetakse nii paarilise, laste ja muude asjade pärast.
Kui suhe ei toimi, on tavaliselt põhjuseks kas võimuvõitlus või halb kommunikatsioon. Selleks et ei toimuks käärimist ja plahvatust, peaks alustuseks üle vaatama, kuidas me oma aega kasutame. Kõik ei pea olema alati prioriteetne – jäta näiteks vahel nõud pesemata, sest partneriga koosolemine on kõige tähtsam. Ja ajagraafik peaks tekkima selle ühise aja ümber.
Üldiselt peaks paarid omavahel pidevalt tagasisidet andma, mis meeldib ja mis ei meeldi; tuleks julgemalt abi paluda ja rohkem suhelda. Paraku kipuvad naised oma soovide kohta vihjeid andma, millest mehed ei pruugi neist aru saada. Nii avatakse suu alles siis, kui olukord on juba talumatu ja emotsioonid laes.
Kasuks tuleb ka mina-positsioon. Kui jutud lähevad olulistele suhte lahkamise teemadele, on „meie” keelatud – igaüks peab rääkima iseenda seisukohalt. Vihastada võib, aga vihaseid sõnad tuleb jätta ütlemata. Võibki öelda, et oled praegu nii vihane, ja selgitada seda oma vaatevinklist. Kui räägite ainult enda eest ja palute abi, ei tee see teisele poolele haiget.
Me ei tohiks tahta partnerit väänata ja muuta. Iga inimene areneb omal viisil. Miks peab üldse midagi muutma, kui tegelikult on niisama ka hea? Me ei pea teise poole eest vastutama, aga me peaksime talle ise pakkuma rohkem tuge, tähelepanu ja armastust. Otsige viise, kuidas teha elu toredamaks ja huvitavamaks! Armastust saab väljendada mitmel viisil ja kindlasti ei tohi jääda ootama vastutundeavaldusi. Sellisel juhul pole see armuavaldus, vaid tagamõttega uurimine, kas teine ikka armastab mind.
Ilusate sõnade kõrval on oluline puudutamine, lisaks seksile intiimsus, lisaks suhtlemisele elementaarne viisakus. „Tere, palun, tänan; kas võtan su poekoti; kas soovid ka tassikest teed“ – need on elementaarsed ka paarisuhtes. Luuletusi ei pea just lugema, aga tuleb osata märgata. Keegi ei pea kedagi teenima ega keegi kellelegi alla andma – täiskasvanud inimesed on võrdsed. gaüks panustab sellega, mida oskab ja palju jaksab, nii kodutöödes kui ka lastekasvatuses.
Tähistage kindlasti kahekesi isiklikke tähtpäevi, näiteks tutvumispäeva ja pulmapäeva. Ja seks tuleb uuesti põnevaks teha. Tehke vahel ka ühiseid väljasõite (ilma laste ja sõpradeta).