Nii arvab investor, 50% Klubi asutajaliige ja „Rikkaks saamise õpiku” autor Jaak Roosaare. Siin on kokkuvõte tema jutust Edu Akadeemia seminaripäeval „Päev iseendale”.
Paljud inimesed ei ole tahtnud, julgenud või harjunud oma rahaasju analüüsima. Tegelikult võiks aga vähemalt korra kuus vaadata, kuidas on läinud ning kas sa oled paremal järjel kui eelmine kuu. Soovitaksin teha tabeli, kuhu paned iga kuu kirja oma varad ja kohustused, ning arvutada, kuidas on puhasväärtus muutunud. Ja muidugi tuleks märkida eesmärk, kuhu tahad välja jõuda.
Kõige olulisem on seada endale rahalised eesmärgid. Raha, mis jääb alles, mida suudad säästa ja investeerida, on sinu kapital. Minu meelest on keerulisem koguda raha nii-öelda raiskamiseks, näiteks puhkusereisi jaoks. Aga kui kapital on investeeritud, töötab minu kõrval ja toob iga kuu sisse, on säästmine palju lihtsam!
Kulutamine peab olema mõtestatud
Tulude-kulude kirjapanek oleks juba järgmine samm. Enamasti me teame ju küll, kuhu raha kulub, aga üks kuu võiks tõesti kõik tšekid kokku koguda. Kui vaadata näiteks 20-eurost arvet Gin Tonicu eest, mõjub see psühholoogiliselt väga hästi. See on nagu söödud toidu kirjapanek dieeti alustades, sest tegelikult sa ei tea, mida sisse sööd. Muidugi ei pea midagi ostmata jätma, aga see annab hea ülevaade, kuhu raha päriselt kaob. Ja seejärel saad hakata tegema valikuid, näiteks kas igale kohtumisele on vaja minna autoga või ehk saaks teha e-kohtumise, säästes nii kütuselt kui ka parkimistasult.
Kulutamine peab olema mõtestatud. Kui meil tulu tõuseb, kipume reeglina ka rohkem kulutama. Mulle meeldib mõelda, et mu kapital töötab minu heaks. Samas ei tohi kõiki kulutusi ka liiga kaugesse tulevikku lükata ja kokkuhoiuga üle pingutada. Liigne säästmine on nagu seksuaalelu lükkamine 90. eluaastatesse. Mingid kogemused on sellised, mille puhul tekivad piirangud, näiteks seljakotiga rändamine. Ehk kui oled juba 40-aastane ja sul on kolm last, siis sa pole enam nii avatud sellistele kogemustele, mida võtsid ette 20-aastasena.
Rahast olulisem on aeg ja seda me tagasi ei saa. Pole kuigi mõttekas koguda noorena raha, et minna pensionärina reisile. Inimesed kipuvad üle säästma, aga selle asemel tasub pikendada kvaliteetset elu, seigelda ja reisida. Pigem hoida kulud kontrolli all ja suunata fookus tulude teenimisele!
Investeerimine peaks olema rahulik ja aeglane teekond. Aastad lähevad niikuinii ja kõik ju alustavad tegelikult nullist. Seega tasub kohe pihta hakata. Mõtle kõigepealt, miks sa tahad rahalist vabadust – sellel peaks olema mõte. Seejärel ava eraldi pangakonto ja pane sellele näiteks nimeks „Minu unistuste konto”. Pangakaarti sellele kontole ära võta, vaid tee kohe esimene ülekanne ning määra püsikandeks iga kuu 10% sissetulekust. Tekib küsimus, kuidas see osa oma eelarvest välja pigistada. See võib olla lihtsalt igapäevane kohvikust ostetud kohv või pool paaki bensiini. Peale selle püüa teha lisatööd, pane ka see raha kontole ja hakka seda kasvatama!
Finantsvabadus ei peaks tähendama töökarjääri lõppu
Oluline on investeerimisprotsessi nautida ja mitte üritada sellepärast finantsvabaks saada, et töölt ära tulla, vaid pigem leida enda jaoks sobilik töö. Selline, mille puhul sa ei pane tähelegi, kuidas finantsvabadus tekib! Tasub teha oma finantsmudel: kuhu ma soovin jõuda, kui palju mul on kapitali ja kuidas see kasvab. Ratsionaalne ootus on 10–12% aastas. Investeerimist ei pea ajama keeruliseks, võib ka lihtsalt koguda raha ja osta üürikorteri. Tuleb mõelda ja proovida, sest igal varaklassil on oma plussid-miinused. Tore on alustada investeerimist teistega kogemusi jagades, Facebookis on palju selliseid gruppe.
Jaak Roosaare on enam kui 20-aastase kogemusega investor ja kirjanik, kelle raamatuid on müüdud enam kui 50 000 eksemplari. Ta on Scandium Kinnisvara üks asutajatest ja partner ning Everaus Kinnisvara osanik. Jaak on kolme lapse isa ning tema hobiks on lugemine, rattasõit ja reisimine.