fbpx

Kuidas enese arendamine sind õnnelikumaks teeb

Öeldakse, et veerevale kivile sammal ei kasva. Lisan, et veerev kivi võib välja jõuda paikadesse, millest ta varem unistadagi ei osanud. Enesearenguga on samamoodi. Kui oled paigal, siis lased elul mööda minna, saamata teada, mida see sulle üldse pakkuda võib. Ennast arendades saad näha elu uusi tahke ja võimalusi ning mis kõige tähtsam – saad teada, et oled võimeline palju enamaks, kui seni arvanud oled.

Võin oma kogemuse järgi öelda, et pärast seda, kui ma ise ennast teadlikult raamatute ja koolituste abil arendama hakkasin, ei ole miski enam endine. Sain aru, et ka mina suudan palju rohkem, kui arvasin, ning asutasin oma ettevõtte. Tänaseks ei kujutaks ma elu enam vanaviisi ette, sest uus elu on mind kokku viinud sadade toredate ja inspireerivate inimestega, kellega ma poleks muidu kunagi kohtunud. Lisaks on esinemishirmust üle saamine ja -oskuste arendamine avanud mulle uusi uksi ja pakkunud uusi suurepäraseid kogemusi.

Kui sa ei tea, nagu paljud meist, mida sa elult tahad, või teed tööd, mis sind tegelikult ei köida, siis on paras hetk otsustada, et nüüd hakkad teadlikult ennast arendama.

Otsus ennast arendama hakata ei ole aga mõni ebarealistlik uusaastalubadus, mis 14. jaanuaril prügikasti lendab. Eneseareng on miski, millega saad alustada väikeste sammude kaupa ja tegeleda sellega pidevalt. Oluline on mõtteviis, et sa tahad paremaks saada, olgu siis tööalaselt, mõne uue oskuse omandamise näol või soovid lihtsalt inimesena paremaks saada. Mõtle, mis oli viimane uus asi, mille sa selgeks said? Kas see oli mõni spordiala, mõni arvutioskus või õppisid teadlikult toime tulema keeruliste olukordadega? Kuidas sa ennast seejuures tundsid? Uute oskuste omandamine lisab enesekindlust ja pakub rahuldust ning
teeb sind kokkuvõttes õnnelikumaks inimeseks. Õnnelikumana oled sa aga parem kaaslane, sõber, lapsevanem või kolleeg ning ka su suhted muutuvad seeläbi paremaks.

Enese arendamise viise on lõputult ja järgnevalt annangi mõned näpunäited, kust alustada. Aega saad selleks näpistada näiteks sotsiaalmeedias toimetamise arvelt. See on raske, aga tasub kuhjaga ära.

Raamatud, raamatud, raamatud

Loe erialast kirjandust, mis tõstab sinu väärtust tööalaselt; loe raamatuid, mis aitavad sul inimesena areneda, ning aeg-ajalt ka ilukirjanduse klassikat. Hea mõte on teha lugemisest igapäevane harjumus. Loe iga päev näiteks tund aega või 10 lehekülge. Aasta peale teeb see kokku juba 3650 lehekülge!

Blogid

Neid on miljoneid, aga püüa leida enda valdkonna parimad, alustades toidust ja fotograafiast ning lõpetades millega iganes. Uuri, milliseid blogisid loevad sinu valdkonna arvamusliidrid. Kuna internetis on rämpsinformatsiooni sama palju kui tõelisi teadmisi, siis on terade sõkaldest eraldamine väga oluline.

Taskuhäälingud

Taskuhäälingud ehk podcast’id on suurepärane viis enda arendamiseks ja silmaringi laiendamiseks, kuna saad neid kuulata mingi muu tegevuse kõrvalt, kas või koristades.

Online-videod

TEDi kõned on lühikesed, aga väga inspireerivad. Sea endale eesmärgiks vaadata üks video päevas, see nõuab kõigest 15 minutit. YouTube on samuti paljude teadmiste allikas.

Vaata dokumentaalfilme

Lisaks uutele teadmistele on paljud dokumentaalfilmid väga heal kunstilisel tasemel, nii et esteetilise naudingu saad pealekauba.

Osale kursustel või koolitustel

Lisaks uutele teadmistele annavad koolitused uusi väärtuslikke ärialaseid kontakte ning päris kindlasti kohtad seal mõttekaaslasi, kellega ka pärast koolitust suhtlema jääd. Lisaenergiat, mida sellistelt üritustelt saad, naljalt mujalt ei leia.

Alusta mõne hobiga, mis sulle juba ammu huvi on pakkunud

Ma tean inimesi, kelle äri on alguse saanud hobist. Kui sul on mõni huviala, millega tahaksid tegeleda, aga seni ei ole selleks aega leidnud, siis võta see julgelt ette. Kunagi ei tea, milleni see võib viia.

Hari end finantsiliselt

Õnneks on sel teemal palju kirjutatud ja räägitud, niiet igaüks saab end rahamaailma ABC-ga kurssi viia.

Ole kehaliselt aktiivne

Enesearengu üks osa on produktiivsuse kasvatamine ning selleks on sul vaja energiat, mida regulaarse liikumiseta ei ole. Kui sa pole seni spordiga tegelenud, siis võta näiteks eesmärgiks käia 10 000 sammu päevas.

Enda arendamine ei ole tegelikult mitte midagi muud kui suhtumine. Sa tahad kogu aeg paremaks saada ja oled valmis selle nimel ka tegutsema. Edukatel inimestel on andekuse või vedamisega väga harva midagi pistmist. Küll on aga neil väga suur tahe paremaks saada. Kõige tähtsam ongi otsus ennast pidevalt arendada ja elada täisväärtuslikumat elu. Ja miks mitte alustada sellega kohe täna!

Autorid: Jaana Maling, Kadri Kaljumets

Saada küsimus

    Vastame 24 tunni jooksul.

    Internet Explorer Icon

    NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.