fbpx

Koroonaviirus – kas oht või suurepärane võimalus?

Elame erakordsel ajal – keegi meist poleks ette näinud olukorda, mis täna maailmas valitseb. Koroonaviirus levib kulutulena, riigid panevad oma piire kinni, inimesed on paanikas ja muretsevad nii enda kui oma lähedaste pärast. Enamik on kodus karantiinis ja igapäevatoimetused tuleb ära teha interneti teel. Terve hulk inimesi koondatakse ning nad jäävad ilma oma sissetulekuallikast. Majandus on kriisis ja kõikide varaklasside hinnad kukuvad.

Kuid kas kõiges selles negatiivses on ka midagi head? 

Hiina keeles koosneb sõna kriis kahest osast – “oht” ja “võimalus”. Selge on see, et meid ümbritseb oht ja kõigil tuleb ennast täna hoida ning järgida Maailma Terviseorganisatsiooni ja ka Eesti riigi Terviseameti nõuandeid ja ettekirjutisi, et koroonaviirus kontrolli alla saada. 

Kui emotsioonid lähevad üles, siis intelligentsus läheb alla!

Probleem on selles, et enamik inimesi keskendub peamiselt sellele, kui hull seis on ja laseb sellel ennast kontrollida. Kahjuks on aga nii, et kui emotsioonid lähevad üles, siis intelligentsus läheb alla. 

Samuti on ju teada, et kõik, millele sa tähelepanu annad, kasvab. Jälgides pidevalt nakatunute numbreid ja rääkides teistega, kui hull seis on, ning nähes vaid seda, et ainult hullemaks läheb, siis seda rohkem energiat sa sellele annad. Seda emotsionaalsemaks muutud ja seda suuremat hirmu tunned. Hirmul on komme meid halvata ja panna tegema ebaratsionaalseid otsuseid. 

On asjad, mida sa ei saa muuta ja asjad, mida saad. Pane fookus sellele, mida sa saad ära teha ja mõjutada.

Kuidas tänane olukord saab olla suurepärane võimalus?

Nagu Deepak Chopra tsitaat ütleb, siis kõik suured muutused saavad alguse kaosest! Suured ettevõtted nagu IBM, Airbnb, Uber on asutatud kriisi ajal või vahetult pärast seda. Apple sai uue hingamise 2001, peale majanduskriisi.

Kui iga kriis sisaldab ohtu ja võimalust, siis millele otsustad keskenduda sina? 

Minu esimene küsimus peale selle koroonaviiruse puhangu vallandumist oli kohe, kus on võimalus? 

Mõtle korra oma isiklike “kriiside” peale. Kas suudad leida olukordi, kus midagi väga hullu on juhtunud, kuid mõne aja pärast avastad, et tänu sellele tuli sinu ellu midagi palju paremat?

Usun, et sul on neid olukordi terve hulk, nii nagu minulgi. Ehk on just täna hea aeg mõelda nendele ja näha, mida head on need olukorrad su ellu toonud?

5 nõuannet, kuidas panna ennast keskenduma võimalustele ja näha kriisis head

1. Mine peast südamesse! Ehk hirmust uskumisse.

Nii kaua, kui sa tegutsed hirmust lähtuvalt, on väga tõenäoline, et teed ebaratsionaalseid otsuseid.

Aga kuidas hirmust üle saada?

Hirm tekib siis, kui oleme kinni oma mõtetes ehk peas ja püüame kõikide teiste inimeste arvamuste, meedia ja oma mõtete kombineerimisel teha järeldusi ja tegutseda. See tekitab hirmu, sest arvamused lähevad üksteisega vastuollu ja sa satud otsustamatuse lõksu. Või teed otsuse hirmust lähtuvalt. 

Kui sa tuled oma peast südamesse, siis see annab sulle usku ja kui sul on rohkem usku kui hirmu, hakkad sa tegutsema.

Kuidas tulla peast südamesse?

Üks parimaid viise selleks on meditatsioon. Võid selleks lihtsalt silmad sulgeda ja vaadelda oma mõtteid endast möödumas, nagu autosid liikluses, püüdes nendega mitte kaasa minna. Või kasutada selleks juhendatud meditatsiooni, mis aitab sul lihtsamini tähelepanu oma mõtetest eemale juhtida. 

Soovitan kasutada näiteks Synctuition applikatsiooni. Olen seda ise viimasel ajal kasutanud ja on toiminud hästi, et peast südamesse tulla ja oma intuitsiooniga paremini kontakti saada.

Saad Synctuitioni endale siit 1 nädalaks täiesti tasuta alla laadida

2. Hoolitse ise oma tervise eest!

Muutsin 7 aastat tagasi oma toitumist ja pole sellest alates kordagi haige olnud, isegi pisemat külmetust mitte. See ei tähenda, et ma viiruse eest 100% kaitstud olen, kuid olen päris veendunud, et isegi kui see peaks minuni jõudma, siis ei saa ma sellest väga arugi ning mu elu ja tervist see ei mõjuta. 

Kirjutan toitumisest pikemalt ka oma raamatus “12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma”. Panime sulle tasuta lugemiseks üles energia peatüki, kus nii toitumise kui ka tervise osas kõige olulisemad nõuanded, mis on minul aidanud terve püsida. 

Lae tervise ja toitumise peatükk tasuta alla siit

Lisaks soovitan vaadata videot Eric Edmeades’ilt, kes jagab väga häid nõuandeid, mida saad ise ära teha, et oma immuunsust tugevdada. Kahjuks Maailma Terviseorganisatsioon ega Eesti Terviseamet sellist infot ei jaga. 

3. Kuidas alanud majanduskriisiga kaasnevatest võimalustest kasu saada?

Meid on ees ootamas läbi aegade suurim jõukuse ülekandumine. Raha ei kao, see läheb inimestelt, kes ei tea, mida teha, neile, kes teavad. Kahjuks suur osa jääb kaotajateks ja küsib ühel hetkel, kuhu kõik mu jõukus ja raha kadus?

Suures pildis on maailmamajandus olukorras, kus see kunagi varem ajalooliselt pole olnud. Me näeme riikide keskpankasid trükkimas juurde ebareaalseid summasid. 

Me oleme olukorras, kus sisuliselt kõik varaklassid on mullis – koroonaviirus paistab olevat see nõelatera, mis selle mulli lõhkas. Juba on näha, millise kiirusega aktsiaturud kukuvad ja teised varaklassid tulevad järele. 

Mida sellises olukorras teha, kus kõik hinnad langevad?

Tundub loogiline, et rahavarusid tasub hetkel suurendada, et olla valmis võimalusteks, mis hindade alanedes tekivad. Samas tõotab eesootav majanduskriis tulla suurem ja pikem kui kõik senised ja selleks on oluline mõista, et lisaks rahale ja finantsilisele kapitalile on veel 7 kapitali liiki, mida tasub täiendada. 

Majandusteadlase Chris Martensoni kuldsed sõnad on: “Mõned inimesed on nii vaesed, et ainus, mis neil on, on raha!”

Tegime juba 4 aastat tagasi Chrisiga webinari, kus ta praegu majanduses toimuvat ette ennustas. Täpselt nii on praeguseks läinud ja kui ka tema edasine ennustus paika peab, siis saab see väga paljude jaoks olema väga ohtlik ja valus. Kuid nende jaoks, kes ennast asjadega kurssi viivad, on see suurim võimalus, mis nad oma senise ja tõenäoliselt ka ülejäänud elu jooksul näinud on ja näevad.

Toon lühidalt välja, mis need 8 kapitali liiki on, mille täiendamisele täna rõhku panna:

 1. Finantsiline kapital – raha, sissetulekud ja investeeringud
 2. Sotsiaalne kapital – sinu tutvused ja kontaktid ehk sinu suhete kvaliteet ja mõju
 3. Materiaalne kapital – sinu materiaalsed (looduslikud) ressursid. Ehitised, infrastruktuur, töövahendid, toiduvarud, päikesepaneelid, auto(d)
 4. Elamiskapital – sinu elupaiga kvaliteet (joogivesi, viljakas maa, puud, muld, loomad). Ka meie keha – tervis ja füüsiline vastupidavus
 5. Teadmiste kapital – teadmised ja nende rakendamisvõime
 6. Emotsionaalne ja spirituaalne kapital – suutlikkus toime tulla nii sisemiste kui ka väliste keeruliste olukordadega ja selle juures jääda rahulikuks ning keskenduda olulisele
 7. Kultuuriline kapital – sind ümbritsev keskkond ja ühiskonnakultuur ning selle võime võimalikult hästi reageerida keerulistele olukordadele
 8. Ajakapital – kuhu läheb sinu aeg? Seda on meil kõigil sama palju, küsimus, kuhu sa seda panustad? Kas on kohti, kuhu peaksid rohkem aega panustama või hoopis seda vähendama?

Kui soovid pikemat ülevaadet sellest, kuidas paremini neid 8 kapitali kasvatada, siis soovitan vaadata Chris Martensoniga tehtud webinari ja ennast käimasolevaks ja veelgi enam eesootavaks paremini ette valmistada. 

4. Aeg on võtta liidriroll ja lasta lahti ohvrimentaliteedist

Mida me täna vajame rohkem, kui kunagi varem, on see, et inimesed tuleks välja ohvrimentaliteedist. Meil on piisavalt neid, kes kurdavad ja näpuga näitavad, mis kõik valesti on ja mida peaks muutma. 

Aeg on käes inimeste jaoks, kes astuvad esile ja teevad ära asjad, mis vajavad tegemist, ning võtavad liidrirolli ja julguse minna esimesena. 

Meil on sind vaja! Meil on sinu erilisi andeid vaja, ära jäta teisi nendest ilma. Ära jäta oma andeid jagamata hirmust, et äkki ma ei saa hakkama või mida teised sellest arvavad.

Meil ei ole enam selleks aega. On viimane aeg tegutseda ja ellu viia need asjad, mida sa oled sisimas tundnud, et pead tegema, kuid alati oled leidnud mõne vabanduse, miks neid mitte teha.

Kui sul on endiselt segadus, et mis need sinu anded on või kuidas neid inimesteni viia, siis soovitame sul lugeda äsja ilmunud raamatut “Minu elu kutse” .

Siit saad tasuta alla laadida raamatu “Minu elu kutse” esimesed peatükid

5. Ümbritse ennast virtuaalselt toetava keskkonna ja inimestega!

Tänase olukorra juures üks ohtlikumaid faktoreid on see, et inimesed ei saa rahuldada ühte oma olulisemat loomupärast vajadust – sotsialiseeruda teiste inimestega. Ilma kriisiolukorratagi on olukord murettekitav. 

Kuigi oleme justkui rohkem kontaktis kui kunagi varem läbi sotsiaalvõrgustike jms, siis sellest hoolimata on reaalsus, et järjest suurem hulk inimesi tunneb ennast üksildasena. 

On tehtud mitmeid uuringuid inimeste hulgas, kes elavad “Blue zone” (sinine tsoon) piirkondades. Kohad, kus inimesed elavad keskmiselt kõige kauem. Üks kõige olulisemaid faktoreid on nende sotsiaalsed suhted ja üksteisega tihedalt läbikäiv kogukond. 

Ja teisalt on ette näidata kurb statistika: täna võtab kordades rohkem inimesi endalt ise elu kui seda toimub läbi kellegi rünnaku. 2018. aasta Tervise Arengu Instituudi andmetel on Eestis vahe lausa 7-kordne: 196 enesetappu vs 28 läbi ründe elu kaotamist.

Väga paljudel juhtudel viib inimesi nii kaugele just toetava kogukonna puudumine ja tunne, et mind ei ole kellelegi vaja. Tänane olukord ei aita sellele kuidagi kaasa. 

Seda enam on oluline luua endale kogukonda ja ümbritseda ennast inimestega, kes sinu rõõme ja muresid jagavad; kes austavad sind sellisena, nagu sa oled ja toetavad sinu arengut ning annete rakendamist. 

Mis on lahendus?

Leia neid online kogukondasid, kus saad oma sotsiaalset vajadust täita. Hea uudis on see, et neid tuleb täna üha juurde.

Kui oled huvitatud rahvusvahelisest kogukonnast, kes on pühendunud enda arendamisele ja üksteise toetamisele, siis soovitame sulle Better You kogukonda.

Sul on võimalus seda kogeda ja proovida 1. kuu täiesti tasuta

Vaata lähemalt siit.

Kui see artikkel sind kõnetas ja sa tunned, et on teisigi inimesi, kes seda praegu lugema peaksid, siis oleme väga tänulikud, kui sa seda lehe all oleva share nupuga edasi jagad või postitad artikli lingi enda lemmikkanalis või -grupis.

Hoia ennast ja oma lähedasi ja leiame koos parimad võimalused, mida praegused põnevad ajad meile pakuvad.

Autor: Roland Tokko

Saada küsimus

  Vastame 24 tunni jooksul.

  Internet Explorer Icon

  NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.