fbpx

Väikesed sammud on kõige alus

Muutused algavad väikestest sammudest. Eestlaste poolt armastatud koolitaja Eric Edmeades jagas sel teemal oma mõtteid.

Sinu sõna väärtus on sinu kõige suurem jõukus ja vara.

Kui sa pead oma lubadusi – eelkõige iseendale antuid, tõstab see sinu sisemist väärtusetunnet. Ära anna mitte kunagi katteta lubadusi, sest kui sa neid ei täida, siis see lööb eneseusu kõikuma. Alusta oma lubaduste täitmisega tasapisi. Iga kord, kui sa endale antud lubaduse täidad, siis su enesehinnang ja väärtusetunne kasvavad. Üks olulisemaid põhimõtteid, mida enda elus rakendada saad: sinu sõna on sulle seaduseks.

Mõtle sellele, mis sind ärritab ja “käima tõmbab”

Esimene samm muutuste suunas on märkamine – kui hakkad märkama seda, mis sind käivitab ja mida sa muuta soovid, siis on ka lihtsam seda muuta. Kui aga keegi teine suudab sinu “nuppe” vajutada, siis on temal sinu üle kontroll. Mida lihtsam on sind ärritada, seda lihtsam on sind kontrollida. Jäta meelde, et see nupp on tegelikult sinu käes! Sinu ülesanne on see “nupp” tervendada.

Oluline ei ole teha väga kiiresti suuri muutusi, vaid hoopis väikseid samme korraga. Muuda kõige väiksemat elementaarset osakest ja see vallandab ahelreaktsiooni, mis käivitab kõike ülejäänut. Väikeste pidevate paranduste mõju hakkab aja jooksul kuhjuma. Need väikesed sammud ongi kõige alus.

Mis need elementaarosakesed on? 

Nendeks on soovid, uskumused, väärtused, tähendused, reeglid, vajadused. Kui nendega tegeleda, hakkavad ka tulemused tulema.

Soovid – need juhivad suunda, kuhu sa liigud (eesmärgid). 

Uskumused – see, mida sa usud enda ja elu kohta üldiselt. On meid toetavad uskumused ja piiravad uskumused.

Reeglid – uskumus, et kui miski juhtub, siis see tähendab midagi.

Vajadused – füüsilised ja emotsionaalsed vajadused põhinevad ellujäämisel.

Emotsioonid  – ei ole häid ega halbu emotsioone. Emotsioonid on lihtsalt kompassiks, mis juhivad meid teatud suunas. Teeme kõiki asju eesmärgiga tunda mingeid emotsioone. Sind premeeritakse “positiivsete” emotsioonidega, kui teed selliseid tegevusi, mis on sinu tõeliste väärtustega kooskõlas.

Kui valmistuda pikaks autosõiduks, siis on oluline veenduda, et autoga on kõik korras (kõik vajadused on rahuldatud). Ka meie endiga on nii: kui kõik korras, suudame siin elus efektiivselt hakkama saada. Vajadused on kõige aluseks. Oluline on rahuldada neid vajadusi positiivsel moel. 

On kehalised, emotsionaalsed ja hingelised vajadused

Kehalised vajadused on kõige pakilisemad. Nende vajaduste rahuldamata jätmise tagajärjeks on tõsised füüsilised ja emotsionaalsed probleemid. Kui su kehalised vajadused on täidetud, siis seda parem on ka sinu emotsionaalne ja intellektuaalne seisund.

Kehalised vajadused on:

 1. Õhk. Hingamisharjutused on väga olulised. Sügav rahulik hingamine annab su kehale märku, et keskkond on turvaline ning toimub rahunemine. 
 2. Vesi. Koosneme enamuses veest. Kui veetase kehas langeb, jääb meid sõna otseses mõttes vähemaks. Kõige parem on toatemperatuuril naturaalne mineraalvesi. Rohke veetarbimine aitab nälga ja isusid leevendada. 
 3. Uni. Keha taastab ja parandab ennast une ajal. Pime ning veidi jahedam tuba aitab soodustada sügavamat und. Lülita ekraanid välja vähemalt 3 tundi enne magamaminekut.
  Otsusta, mis kell sa tahad tõusta ning siis mine magama 7,5 tundi varem.
 4. Energia on kõige alus. Energiat on võimalik saada suhkrutest, rasvadest ja valkudest. Ole väga tähelepanelik, kust sa oma energia saad. Vähenda suhkru ning suurenda heade rasvade osakaalu. See paneb su keha tootma energiat rasvadest ja tänu sellele ei toimu suurt energiataseme kõikumist. Kõige võimsam ja elumuutvam asi, mida enesearengu jaoks teha: teadvusta ja vajadusel korrigeeri oma suhet toitumisega.
 5. Liikumine. Liikudes töötab aju paremini. Lümfisüsteemil ei ole pumpa – see töötab siis, kui me liigume. Liikumine puhastab keha. On kolme sorti treeninguid: kardio, painduvus ja tugevus – meie keha vajab kõiki kolme!
 6. Toitained. On asjad, mida me sööme energia saamiseks ning asjad, mida sööme ehituselementideks. Toitained on vitamiinid, mineraalid, rasvad, aminohapped (antikehad koosnevad aminohapetest), rasvad, suhkrud, vesi, kiudained. Väga oluline on keha jaoks vajalikud ehituselemendid kätte saada.
 7. Päikesevalgus. Aitab toota D-vitamiini. Päevas võiks saada vähemalt 10-30 minutit päikesevalgust.
 8. Puudutus. Me vajame puudutusi emotsionaalseks heaoluks ja turvatundeks. Mõjutab immuunsust ja stressitaset. Lemmikloom mõjub ka väga hästi.

Kui sa tahad, et su soovid hakkaksid täituma, siis veendu, et sinu tegevused ja soovid oleksid omavahel kooskõlas.

Osale tasuta veebiseminaril “Selgust, mida päriselt soovin ja julgust see ellu viia”, kus Roland Tokko jagab 10 aasta jooksul kogutud praktilisi teadmisi Eesti ja maailma tipptegijatelt. Sealjuures toob ta ühe enda olulisima mõjutajana välja just Eric Edmeades´i.

Veebiseminaril saad teada:
* kuidas saada selgust, mida sa elus päriselt soovid;
* kuidas ennast tingimusteta armastada ja lubada endal elada sellist elu, mida sa tegelikult soovid;
* kuidas ületada endas kahtlemine ja saada julgust, et jõuda soovitud tulemusteni, mis püsivad;
* 5 sammu, kuidas jõuda hirmust teadmatuse ja tuleviku ees teadlikult õnneliku eluni.

Autor: Argo Luigas

Saada küsimus

  Vastame 24 tunni jooksul.

  Internet Explorer Icon

  NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.