Meiega jagas oma teadmisi 2018. aastal parimaks koolitajaks valitud Alar Ojastu.
Mõned mõtted, mis enim kõlama jäid
- Intuitsioon ei tule ettevalmistamata meelele. Intuitsiooni all on mõeldud uusi taipamisi, mis tekivad juba olemasolevatest teadmistest. Selleks, et uued taipamised tekkida saaks, peab olema nendel teemadel juba hulgaliselt eelteadmisi – ettevalmistus on hästi oluline. Kõigi intuitiivsete taipamiste aluseks on ka taustsüsteem, kust me tuleme.
- Võitle/põgene instinkt tuleb meie roomaja ajust – see on oluline funktsioon, mis paneb meid ohtu vältima või ennast kaitsma ning aitab ellu jääda.
- Lääneühiskonnas on aju pidevalt ohuseisundis, sest meil on kogu aeg liiga palju teha ning see tekitab hirmu ja ärevust.
Me liigume põhiliselt kolme seisundi vahel:
- Esimene on “Võitle ja põgene” režiim – see käivitub ohuolukorras. Sellises seisundis domineerivad viha ja ärevus. Pidevalt ärev olles on närvisüsteem üle koormatud, immuunsüsteem lülitub välja ning pidev stress koormab keha. Lõpuks oleme energiast tühjad, tekivad tervisehädad ning oleme pidevalt väsinud.
- Teine seisund on stiimulit või vahendit otsiv režiim.
Selles seisundis viibides on inimesel pidevalt vaja midagi teha – ta lihtsalt ei suuda niisama kasutult istuda. Ta on tegutsemisrežiimis. See seisund on juba palju parem kui esimene. Kui selles seisundis aga liiga palju olla, võib see lõppeda ülekoormatusega ning viia koguni läbipõlemiseni. - Kolmas seisund on rahulolu ning lihtsalt olemine.
See on selline seisund, kus keha rahuneb päriselt maha ja sa tõeliselt puhkad. Intuitsioon hakkab toimima, tekivad head ideed ja taipamised. Selles seisundis hakkad nägema n.ö. suurt pilti ning mõistma, mis elus tegelikult oluline on. Siis sa hakkad tegutsema lähtudes inspiratsioonist mitte hirmust kannatuste ees. Selles seisundis võiks olla vähemalt 70% ajast.
- Kui seisund läheb tasakaalust välja, siis sa ei suuda rahuneda ning hakkad ennast tuimestama näiteks toidu või alkoholiga.
- Produktiivsus kaotab enda mõtte, kui sa ei suuda taastuda.
- Pingutus+puhkus=areng. Kasv toimub puhates. Kui on ainult pingutus, aga puhkust ei ole, siis ei toimu ka arengut.
- Intuitsioon tekib lõõgastunud seisundis. Kui sul on intuitsiooni vähe, siis tasub lõõgastust peale keerata!
- Flow seisund = oled hästi rahulik, aga samal ajal fokusseeritud ning energiseeritud.
- Lapsed ei oska ennast ise rahustada – lapse jaoks on väga oluline, et kodune keskkond oleks rahulik.
- Kui lapse elukeskkond on vägivaldne, siis ta närvisüsteem tardub ning ta jääb kinni võitle-põgene/tardu režiimi.
- Kui inimesed jäävad esimesse ringi kinni, siis kaovad ka elujõud ja elurõõm.
- Optimaalne elu on selline, kus sa tunned ennast pidevalt hästi, sa tegutsed inspiratsiooni ajendil ning sul tekib eluga rahulolu.
- Kui sa oled pidevalt ärev, siis oleks vaja õppida enda närvisüsteemi rahustama.
- Korraga tuleb töötada nii mõistuse, emotsioonide kui ka kehaga ning teha seda hästi-hästi rahulikult.
- Peame olema rahuseisundis võimalikult palju. Õpi oma elu aeglustama, tee enda elu infomürast vabaks.
- Iseendaga töötamine on enda tunnetega tegelemine.
- Hakka otsima tegevusi, mis aitavad lõõgastuda ja rahuneda. Vaata enda toitumine üle. Vaata enda unerežiim üle.
- Muutus on võimalik ainult enda kehaga kontakti saades.
- Hakka vastu võtma kõiki enda emotsioone. Kui me krititiseerime neid teistes, tähendab, et me ei ole neid iseendas aktsepteerinud ja need emotsioonid juhivad meid salamisi. Kui sa hakkad neid iseendas aktsepteerima, ei häiri need samad asjad enam ka teiste juures.
- Ole enda suhtes hästi leebe ning anna endale aega.
- Paranemine on võimalik – see lihtsalt võtab aega!
- Kuidas leida oma tugevusi: kui sa püüad hea olla kõiges, siis suure tõenäosusega oled sa kõiges keskpärane.
- Me saame õppida teadmisi, aga mitte isiksuseomadusi! Kui sulle ei meeldi mõnda asja teha, siis see on märk sellest, et sa ei peaks sellega tegelema. Arenda seda, milles sa oled juba hea. Keskendu enda tugevustele.
- Mõtle sellele, mis on need tegevused, mida sa naudid, mida sa ootad, mis su energiat laevad ning mida tehes kaob ajataju.
Autor: Argo Luigas