Inimestel on tihti raske eristada laisklemist ja puhkamist, kuna piir nende vahel tundub justkui olematu. Mis on raisatud aeg ja mis on puhkamine ning kuidas neid teineteisest eristada?
Iga tegevus, mida tehes tunneme ennast halvasti, on märk, et peaksime selle lõpetama. Iga tegevus, mida tehes tunneme aga, et aeg lendab ja sa tahaksid seda teha veel, võib olla vihje, et just seda peaksidki tegema. Nii kirjutab Roland Tokko oma raamatus “12 asja, mida sulle koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma”.
Laisklemisel pole eesmärki
Eesmärkide ja unistuste saavutamiseks tahad sa tõenäoliselt teada, kuidas osata oma aega paremini planeerida ja seda efektiivsemalt kasutada. Laisklemisel aga ei ole omaette eesmärki. Laisklemine on valik teha mitte midagi või siis teha midagi, mis on tavapärane, ei nõua suurt pingutust, on kerge ja mugav. Tihti kasutatakse laisklemist ka selleks, et viita aega ja lükata edasi tegevusi, mida on vaja teha, kuid mis pole nii meeldivad.
Puhkamine on teadlik valik teha paus tööst või mõnest muust tegevusest, mis nõuab pingutust või kestab kaua. Nii on näiteks igapäevasest suurt mõtlemist nõudvast tööst puhkamine näiteks trenni tegemine, jalutamine, mediteerimine või kokkamine. Kui naudid tegevust, mida teed, siis mõistus puhkab.
Sihitu tegevus väsitab
Kui sa aga pead päevast päeva füüsilist tööd tegema, siis võib puhkuseks olla just mõtlemise pingutamine. Korralda näiteks mälumäng sõpradega või mõni muu mõistust ja mälu treeniv ajaviide, mille käigus saaksid lasta kehal puhata! Teisisõnu on puhkamine tahtlik tegevus, millega end taastad ja energiaga laed, et saaksid jätkata teiste oluliste tegevustega.
Tundide viisi telekanalite klõpsutamine või Facebookis sihitult sõprade tegevuste lugemine ja piltide vaatamine võib küll tunduda esmapilgul puhkamisena, kuid tegelikult tekitab hoopis väsimust ja isegi tülpimust. Võta hoopis kätte, kutsu sõbrad külla ja tehke midagi põnevat koos! See garanteerib oluliselt mõnusama, puhanuma ja energilisema oleku kui nendega läbi Facebooki jutustamine.
Kuidas oskuslikult puhata?
Kas sina oskad kohe öelda, palju sa iga päev puhkad ja palju niisama laiskled? Tõenäoliselt mitte. Selleks, et aru saada palju me puhkame või laiskleme, tuleb oma igapäevaseid tegevusi jälgida ja natuke analüüsida. Seejärel planeeri ja süstematiseeri oma tegevused, et lihtsustada elu ja vähendada n-ö “tulekahjude” tekkimist. Viimased tekivad tavaliselt just laisklemisest ja vähem meeldivate tegevuste pidevast edasi lükkamisest.
Lühidalt öeldes on puhkamine teadlik tegevus, mida naudid, millel on eesmärk ning mis toetab su meelte ja vaimu lõõgastumist. Laisklemine on ka justkui puhkus, kuid sel puudub eesmärk ning mõnufaktor, mistõttu laisklemine tihti isegi väsitab ja tekitab ärritust. Seega leia tegevused, mis pakuvad sulle tõelist rõõmu ning tee neid, raiskamata aega ja elu laisklemisele.
Kirjutas Tiina Rekard