Eelmise aasta kevadel toimus esmakordselt kolmepäevane online koolitus The Quantum Shift Experience, mida viis läbi eestlaste üks suur lemmik Eric Edmeades. Toome sinuni mõtted koolituse teiselt päevalt. Esimese päeva kokkuvõtet loe SIIT.
Koolituse teisel päeval liikusime füüsilistelt vajadustelt emotsionaalsetele.
Nii kehalised kui emotsionaalsed vajadused põhinevad ellujäämisel ning kui neid ei rahuldata, on sellel väga tõsised tagajärjed. Need vajadused on meile evolutsiooni poolt sügavale sisse programmeeritud ning me lihtsalt ei saa neid eirata. Kui sa ei rahulda neid vajadusi teadlikult ja positiivsel moel, siis võtab alateadvus juhtimise üle ning hakkab nendega ise tegelema, ükskõik mis hinnaga, ning sageli mitte just kõige positiivsemal viisil.
Meie emotsionaalsed vajadused on: kindlustunne, vaheldus, side teiste inimestega ning tähtsusevajadus.
Koolitusel osalenutele anti ülesanne mõelda, kuidas võiks neid vajadusi positiivsel teel rahuldada. Samuti, kuidas saaks aidata oma partneril ja ümbritsevatel inimestel sama teha.
Kindlustunne
Mõtle, kuidas endale ja ennast ümbritsevatele turvatunnet luua. Mõned näited: positiivsete harjumuste tekitamine, eesmärkide seadmine, aja planeerimine, lubadustest kinnipidamine, mediteerimine, kohusetundlikult tööl käimine, positiivsele keskendumine, uudiste vältimine, hoidumine alkoholist ja teistest mõnuainetest, hingamisharjutused, jooga, lugemine, jalutamine, trenni tegemine, tervislikult toitumine, rahaasjade korras hoidmine, heade suhete hoidmine, unistamine, korralikult välja puhkamine, enda tervena hoidmine, oma kehaliste vajaduste rahuldamine, emotsionaalsete vajaduste rahuldamine, vanadest haavumistest lahtilaskmine, emotsioonide vabastamine, koristamine.
Vaheldus, draama, lõbusus
Raamatute lugemine, Youtube`st videote vaatamine, harivate filmide vaatamine, loodusest uute kohtade avastamine, seiklema minemine, erinevatel kursustel osalemine, uute inimestega tutvumine, komöödiate vaatamine, millegi uue õppimine, uute hobidega katsetamine, reisimine, toredate inimestega suhtlemine, noorte inimestega suhtlemine, juhuslike asjade tegemine, üllatused.
Sideme loomine
Füüsiline puudutus, sügavalt silma vaatamine, teise inimese südame kuulamine, koos aja veetmine, hingamisharjutuste tegemine (tekib kontakt iseendaga), meditatsioon, iseenda vaatamine peeglist, massaaž, looduses käimine, iseendale tähelepanu pööramine ja aja võtmine, oma mõtete välja kirjutamine, jooga, shindo, enda kiitmine, iseenda suhtes lahke olemine, enda eest hoolitsemine, tähelepanelik kuulamine, sügavad vestlused, koos aja veetmine, kallistamine, üllatused, hoolitsemine, abistamine.
Tähtsusvajadus
Kui inimesed tunnevad ennast tühisena, siis hakkavad nad oma tähtsusvajadust rahuldama negatiivsel moel ja lõhuvad sellega ära sideme teiste inimestega.
Võimalikud variandid, kuidas rahuldada oma tähtsusvajadust positiivsel moel: teiste abistamine, panustamine, vabatahtlik tegevus, endas eksperdioskuste väljaarendamine, eneseareng, eneseületused, saavutused, saavutuste nimekirja pidamine ja lugemine, hirmude ületamine, probleemidele otsavaatamine ja nende ära lahendamine, iseendale antud lubaduste pidamine, enda väärtustega kooskõlas elamine, iseenda kiitmine, enda ning ka teiste aktsepteerimine, piiride seadmine, enda eest seismine, iseenda suhtes lahke olemine, teistest inimestest huvitumine, küsimuste küsimine, nende armastuse keeles rääkimine.
Key stone behaviours – need on sellised käitumised, mis rahuldavad mitut vajadust korraga. Need on mõistlik seada esikohale, kuna neil on sinu elule kõige suurem mõju.
Panustamine
Me tunneme ennast hästi, kui teisi abistame ja ühiskonda panustame. See vajadus on meile sügavale sisse kodeeritud ning inimesed usuvad, et kui teevad midagi teiste jaoks, siis teevad ka teised neile häid asju vastu. Andes tekib ka usk ja küllusetunne. Paljud on valmis tegema teiste jaoks palju rohkem kui iseenda jaoks.
Ent selleks, et teisi aidata, peavad kõigepealt oma vajadused olema täidetud. Meil ei ole võimalik teisi aidata, kui enda anum on tühi. Kui me teisi aitame, loome sellega ka suure ühendusetunde ja rahuldame mitut vajadust korraga (key stone behaviour). Näited: Annetamine, abistamine, vabatahtlik töö, koolitamine, kellegi eest hoolitsemine, õpetamine, talgud.
Kasvamine ja areng
Mida rohkem edusamme teeme, seda rohkem paneb see soovima areneda. Ent korraga ei tasu liiga suurt tükki hammustada.
Väga oluline on märgata ja tunnustada igat oma pisikest edusammu. Ära mõtle ainult tippujõudmisest – naudi ka teekonda. Mida rohkem sa teekonda naudid, seda õnnelikum ja rahulolevam oled. Mida rohkem sa oma edusamme tähistad ja ennast positiivsete emotsioonidega premeerid, seda rohkem soovid neid asju teha. Emotsioonid on justkui liim, mis paneb oma edusamme mäletama. Isegi tagasilöögid on tegelikult edasiminek. Vahel on uuesti alustamine samuti edasiminek. Näited: graafik, päeviku pidamine, nimekirjast juba tehtud asjade mahatõmbamine, saavutuste nimekirja pidamine, tähistamine.
Milline on sinu elu aasta pärast?
See, mida sa ihaldad ja soovid, juhib sinu käitumist.
Mõtle, millised on sinu soovid järgmiste eluvaldkondade kohta:
Finantsilised – materiaalsed asjad, sissetulekud, investeeringud, panustamine
Sotsiaalsed – perekond, sõbrad, romantilised suhted
Isiksus – tööalane, eneseareng, loomingulisus
Kogemused – elamused, mida sooviksid kogeda
Keskkond – kodu, töökoht, väliskeskkond
Pärand – see, kuidas sa tahad, et sind mäletatakse.
Kodutöö:
Kirjuta iga valdkonna kohta (finantsilised, sotsiaalsed, isiksus, kogemused, elukeskkond, pärand) endale kiri tulevikust sellises vormis, justkui oleksid selle eesmärgi juba saavutanud – kiri oma tuleviku sinalt.
Sõnasta see selliselt: “Kas poleks tore, kui see juhtuks?”
Näide: Kas poleks tore olla miljonär? Kas poleks mitte tore, kui mul oleks Tesla? Kas poleks tore olla imelises ja rahuldustpakkuvas suhtes?
Seejärel sea igale valdkonnale selged eesmärgid, tee plaan ning hakka nende eesmärkide poole püüdlema.