fbpx

DISC mudel: kuidas saavutada elu, millest unistad?

DISC mudelit kasutades on paljud inimesed nii Eestis kui mujal maailmas edu saavutanud. Vestlesime DISC teoorial põhineva Thomas PPA (Personal Profile Analysis) meetodi rahvusvaheliselt sertifitseeritud kasutaja Kaido Kubriga teemal, kuidas on võimalik saavutada elu, millest unistad.

Kaido on pärit Nõost. Ta oli alati väga-väga hea õpilane, tugev reaalainetes. Osales (sageli tipptulemustega) olümpiaadidel ja mitmetel võistlustel.

Ka ülikoolis läksid esimesed aastad väga hästi. Kaido oli tugev ülesannete lahendaja ja täideviija. Kuid mingil hetkel ülikoolis mõistis ta, et “päris elu” hakkab kohale jõudma. Ta peab ise oma peaga mõtlema hakkama, mida teha ja kuidas.

Kaidole tehti pakkumine minna USAsse raamatuid müüma. Ta haaras võimalusest kinni, et saada elukogemusi, kuid endalegi üllatuseks ei saavutanud ta esimesed 2-3 aastat raamatuid müües erilisi tulemusi. See oli Kaidole väga suur löök, kuna siiani oli ta elus kõike väga edukalt teinud. Raamatuid müües ei saanud ta aru, miks inimesed käituvad nii nagu käituvad. Tal puudus suhtlemis- ja inimeste tundmise oskus.

DISCiga elu, millest unistad

3. raamatumüügiaasta lõpus tutvustas Kaido uus müügitiimi juht meeskonnale DISC mudelit. Kui seni oli Kaido jaoks müük puhas numbrite mäng ja ta jooksis võimalikult palju inimesi läbi, et paremaid tulemusi saada, siis arusaamine, et inimesed ostavad tegelikult tänu müüja enda energiale ja emotsioonidele, oli tohutult silmiavav teadmine. Ta sai äkitselt aru, mis oli siiani toimunud ja mida ta oli valesti teinud. Kui enne DISCi kasutamist saavutas Kaido 40-50 inimese puhul 1-2 müüki, siis DISC teadmisi rakendades tegi Kaido 35 inimese korral juba 14 müüki! Muutus oli hämmastav. DISCi mudeli mõistmisega muutis Kaido kõik inimesed potentsiaalseteks klientideks. Ta müüs USAs raamatuid 7 aastat.

Täna on Kaido hobikorras sõltumatu koolitaja ja konsultant, kes õpetab inimesi läbi DISCi ennast ja teisi paremini tundma, muutustega toime tulema ja müüma. Oma põhitööna teeb ta koostööd meeskondadega erinevatest Ida-Euroopa riikidest ning aitab igal aastal 500 noorel Eestist, Lätist, Leedust, Poolast ja Slovakkiast saada viisat, et minna USAsse raamatuid müüma. Noortega töötamisel kasutab ta edukalt DISCi.

“DISC aitab olla hea partner,” ütleb Kaido.  Inimestega koostöös tuleb ikka ette olukordi, kus keegi teeb midagi “valesti”. Näiteks suhtleb Kaido valdavalt meeskonna juhtidega ja nemad omakorda oma meeskonna liikmetega. Kui keegi teeb midagi valesti või ei tee üldse, siis tuleb aru saada, miks. Kust see tuleb, et konkreetne inimene eksis või jättis midagi tegemata? DISC aitab sellest aru saada ja selle tulemusena tekib Kaidol partneritega ka vastastikune austus. Kui lähebki valesti, siis oma teadmistega, lähtudes DISCi põhimõtetest on olukorda lihtne lahendada.

Mis on DISC?

DISC (D – dominance (domineerimine), I – inducement (ajend), S – submission (esitamine), C – compliance (vastavus)) on inimkäitumist selgitav mudel, mille abil on võimalik oma käitumist mõista ning otsustada, kuidas läheneda teistele, et saavutada kiiresti usalduslik suhe.

Ennekõike on DISC iseenda mõistmise tööriist. “Kui tunneme ennast hästi, siis mõistame ka teisi paremini ja selle tulemusena saame tekitada sünergiat. DISC kiirendab teineteise tundmaõppimise protsessi,” ütleb Kaido

DISC on vahend, mitte eesmärk omaette. Sarnaseid tööriistu on mitmeid. Tuleb teadvustada, et DISCi ei saa ka alati ainsa tõena võtta. “Ühestki tööriistast ei tohiks otsida absoluutset tõde, need aitavad ennekõike teadlikkust suurendada,” lisab Kaido.

Täna kasutab Kaido DISCi teadmisi kõikjal – igas oma eluvaldkonnas: tööl, kodus, iseenda, kolleegide, abikaasa ja lastega.

Oma pereelu ja abikaasat kiidab Kaido taevani. Nad on naisega koos elanud 10 aastat, kuid tunnevad täna endiselt, nagu oleks alles suhet alustamas. Nende omavaheline side on tänu teadlikkusele, mis on tulnud läbi DISCi, olnud põnev ja harmooniline.

Kõige suuremaks väärtuseks, mida Kaido DISCist on saanud, on kogu tema praegune elu. Tal on vabadus teha täpselt nii palju tööd, kui ta soovib, ja võimaldada abikaasal olla kodune või tegeleda hobidega, kui naine nii otsustab. “Vahel mõtleme koos, et mis saab veel paremini minna?” räägib Kaido.

Kaidot motiveerib enda arendamine, tema soov on kasvada vanaks, mitte lihtsalt jääda vanaks. Suur osa inimesi lihtsalt jääb vanaks. Tähenduse elus ja motivatsiooni teiste õpetamisel saab Kaido teiste arengust.

Millest alustada?

Esialgu soovitab Kaido alustada oma mõtete, tunnete ja tegevuste märkamist. Seda nii kodus kui tööl, isa/ema rollis, poja/tütre rollis, naise/mehe rollis. Kui märkad, hakka küsima, miks ma käitun nii nagu käitun.

Olenemata sellest, kui kaua sa oled midagi teinud või kuidagi käitunud, on see kusagilt õpitud. Hea uudis on, et kui selline käitumine sind täna enam ei teeni, on seda võimalik endas muuta.

Kui inimene on avastanud soovi muutuda, siis tulevad appi erinevad tööriistad. DISC aitab sul kiiremini ennast mõista ning ka teistest aru saada.

Vaata veebiseminari Kaidoga, kust saad teada, kuidas märgata, ennast tundma õppida ning ennast muuta, et saavutada elu, millest oled alati unistanud.

Autor: Liina Vettik

Saada küsimus

    Vastame 24 tunni jooksul.

    Internet Explorer Icon

    NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.