Muusik Sissi Nylia Benita, lahendusnõustaja Tia Kuusk ning Edu Akadeemia üks kaasasutajatest Kaido Sõmer arutlesid järgmistel teemadel: kuidas kasutada teadvuse tasandeid, et saada jagu madalast enesehinnangust ja jõuda enese väärtustamiseni; kuidas teadvuse tasandid mõjutavad meie enesekindlust ja valikuid; kuidas kogu see info enda kasuks tööle panna.
Webinari salvestus on saadaval Teadlikult õnnelik mina kogukonna platvormil, kus igakuiselt sarnastel teemadel sisu ja külalisi sinuni toome.
Tihti surume oma negatiivsed mõtted ja tunded alla, sest me ei suuda nendega tol ajahetkel toime tulla – elu vajab elamist. Tagajärjeks on paraku aga see, et kõik need allasurutud emotsioonid plahvatavad hiljem palju suurema jõuga ning sageli täiesti sobimatutes olukordades. Sellisel juhul on suureks abiks, kui oma tunded lihtsalt paberile välja kirjutada ning proovida analüüsida, kust need reaktsioonid pärit on. Kui õpid ennast kõrvalt jälgima ja asju ära lahendama, siis edaspidi ei reageeri sa enam asjadele nii valuliselt.
Peegeldamine – eeldame, et teised inimesed vaatavad meid samamoodi nagu me iseennast näeme, nt: ”Kui ma end ei salli, siis miks peaksin ma teistele meeldima?”.
Oluline on oma emotsioonidega rääkimine ning lubamine endal neid tunda. Proovi tuvastada, kus mingi emotsioon sinus asub. Küsi endalt: “Mis emotsioon see on?” (MPA meetod). Iseenda sisse vaatamine on kõige olulisem asi, mida sa enda heaks teha saad.
Tegelikult saab oma tugevuseks pöörata selle, mida sa enda juures ei salli. Kõik, mis on meile antud, omab mingit põhjust. Mõtle, miks need omadused just sinul on ja kuidas saaks neid rakendada nii, et nendest oleks kasu nii sulle kui ka maailmale.
Puhkamine on samuti äärmiselt tähtis. Tänapäeva inimeste väärtusetunne sõltub väga palju sellest, kui palju me tööd teeme, mistõttu ei luba me endal piisavalt puhata.
Küsi abi. Abi küsimises ei ole midagi halba. Räägi oma muredest. Ära otsusta teise inimese eest, et kindlasti ei taha ta mind aidata. Sotsiaalsete olenditena olemegi loodud üksteisega läbi käimiseks. Koos on lihtsam. Kui sul on võimalus kellegagi südamest südamesse rääkida, siis kasuta seda. Jagatud mure on pool muret. Tasub otsida endale mõni usaldusisik. Võimalusel tasuks kaaluda ka spetsialisti abi kasutamist.
Võrdlemine on enesehinnangu surm. Oluline võrdlemist vähendav samm on eemaldada end sotsiaalmeediast. Igal inimesel on oma teekond – ei ole vaja teiste järgi elada. Inimesed postitavad sotsiaalmeediasse ainult oma parimaid hetki. Ümbritse end sellega, mis su tuju tõstab, mitte sellega, mis seda alla toob. Tee seda, mis on sulle südamelähedane ja milles sa hea oled. Kui see kõnetab sind, kõnetab see ka teisi. Kuula oma sisetunnet.
Õnnetu olemise valem = võrdle ennast teistega
Teadvuse tasandid
Need on sellised energia tasandid, kus me vastavalt oma emotsionaalsele seisundile hetkel võngume. Oleme igas eluvaldkonnas erineval tasandil ning kõikide tasandite keskmine näitab meie üleüldist olukorda.
Me oleme see, millest me mõtleme. Mõtted viivad tunneteni ning need omakorda emotsionaalse seisundini. Emotsionaalsed seisundid kas toetavad või takistavad meid. Läbi negatiivsete emotsioonide on oht sattuda allakäigu spiraali. Sealt pääsed siis, kui endale teadvustad, millisel tasandil sa hetkel viibid. Muuta on võimalik vaid seda, mida oled teadvustanud.
Mida rohkem sa mingil tasandil viibid, seda rohkem mõjutab see reaalsust. Kui tahad oma reaalsust parandada, tuleb teha tööd, et tasanditel ülespoole tõusta. Üheaegselt ei ole võimalik olla mõlemal tasandil – kas toetaval või hävitaval. Kui oled alumistes kihtides, siis ei pruugi sa näha neid võimalusi, mis sul tegelikult hetkel olemas on.
Tihti on väga raske oma probleemi ise seljatada, sest me ei saa lahendada probleemi sama mõtteviisiga, mis selle põhjustas – vaja on tõusta teadvuse tasanditel ülespoole. Sa näed reaalsust vastavalt sellele tasemele, kus sa hetkel oled. Kui su elus asjad ei õnnestu, siis ilmselt oled mingile sellisele tasandile kinni jäänud, mis sind ei toeta. Madalatel tasanditel hoiavad sind kinni vanad mõttemustrid, uskumused ja väärtushinnangud.
Maailm peegeldab sulle sind ennast. Muutus käib ikka iseenda seest, mitte väljaspool sind.
Kuidas oma emotsioonidega tegeleda?
Üks võimalus on NPA meetod (Nonpersonal awareness) – mitteisiklik teadvelolek. Siin on lahenduseks märkamine ja teadvustamine. Küsi endalt järgmisi küsimusi: “Mis tunne mul praegu on?” – esimene vastus on tavaliselt õige. “Kuskohas oma kehas ma seda tunnet tunnen?” Oluline on lubada endal seda tunnet tunda ja see vastu võtta (ei tohi sõdida) – lõpuks hakkab see ise lahustuma.
Emotsioonidega tegelemine on protsess ja teekond. Võtad ühe kihi ära ja selle alt tuleb välja järgmine, mis vajab taas lahendamist. See nõuab aega ja kannatlikkust ning iseenda suhtes leebe olemist. Lõpuks muutub töö endaga juba niivõrd automaatseks, et kui peaksidki korraks mingil põhjusel madalamatele tasemetele tagasi langema, siis on sul olemas oskused sellest kiiresti välja tulemiseks. Lõpuks jõuad julguse tasandile, kust alates läheb enesetunne oluliselt paremaks ning tekib tahtmine elada.
Me tõmbame ligi selle sageduse kogemusi, kus hetkel asume. Kui viibime kõrgetel sagedustel, siis on meis justkui sisemine sära, mis meelitab häid asju veelgi rohkem ligi. Kui oleme aga madalatel sagedustel, hakkame järjest rohkem ka negatiivseid asju ligi tõmbama. Sa tajud reaalsust vastavalt sellele tasemele, kus sa oled. Tee endaga tööd, et ülemistele tasanditele jõuda.
Kuidas kriitikaga toime tulla?
Madalamatel tasanditel viibides läheb kriitika väga hinge. Inimesed reageerivad lihtsalt vastavalt sellele, kuidas nad ise maailma näevad. See omakorda tuleneb sellest, kuidas nad kogevad iseennast ja mis nende endi sees toimub. Inimesed näevad tihti seda, mida tegelikult ei ole – nad näevad asju läbi oma maailmavaate. Ära võta seda isiklikult. Ära keskendu teiste inimeste kriitikale, vaid tööle iseendaga ning oma seisundi parandamisele. Mõtle, mis on sinu eesmärk. Ära otsi endale lisaprobleeme.
Lõpeta enda võrdlemine teistega, selleks vähenda sotsiaalmeedia kasutamist ja tegele iseendaga. Proovi leida asjad, mis on sinu jaoks õiged ja sulle endale rõõmu valmistavad.
Kuidas tasanditel tõusta?
Kui sa oled väga madalal – näiteks depressioonis, siis üks kõige kiiremaid viise on mingi füüsiline tegevus (trenn, jooksmine, batuudil hüppamine). Kõik algab otsusest – “Nüüd aitab!” . Küsi endalt: “Mida ma päriselt tunda tahan?”.
Julged inimesed ei ole need, kes üldse ei karda. Nad lihtsalt suudavad tegutseda hirmust hoolimata. Abiks on aktsepteerimine – see käivitab eneseusu. Ära suru alla! Tunnista ja aktsepteeri seda, et su seisund on hetkel lihtsalt selline! Tuvasta, mis sind tegelikult ärritab – proovi leida üles algpõhjus. Proovi oma mure südamelt ära rääkida. Oluline on teadvustada, et sinul endal on võimalus valida, millisel tasemel sa oled ning milline on sinu reaalsus.
Aitab ka eesmärgistamine – võta endale mingi kindel siht, mille poole püüelda. Hea eesmärk võib olla nt saada õnnelikumaks või tervemaks. Positiivsed sihipärased tegevused kergitavad tasanditel ülespoole.
Nali on väga tugev ravi. Samuti vastutuse võtmine oma elu eest. See on tegelikult sinu sisemaailma peegeldus, mis sulle vastu vaatab. Mitte keegi ei saa sinu elu paremaks teha – ainult sina.
Tuvasta, kes on need inimesed, kes sind alla tõmbavad ja kes ülespoole aitavad. Põgene sellest keskkonnast, mis mõjutab sind negatiivselt!
Isetud teod ja teiste aitamine aitab tasemetel tõusta. Siia alla käib igasugune vabatahtlik tegevus.
Kiirelt aitab tasanditel tõusta ka visualiseerimise harjutus. Mõtle oma eesmärgile või unistusele. Kujuta ette, et see on juba juhtunud. Mida sa tunned siis, kui see eesmärk on juba täitunud?
Kokkuvõtteks
Kui tunned, et oled madalamatel sagedustel, siis tea, et see ei pea nii jääma.
- Teadvusta, et parem elu on võimalik ning selle poole püüelda. Oluline on teha esimene samm. Sealt edasi julge jätkata ka siis, kui on raske – selleks usu iseendasse!
- Ära jäta end üksinda – otsi abi. Räägi oma tunnetest. Mida kiiremini oma muret jagad, seda parem sulle endale.
- Tunne tänulikkust selle üle, mis sul on.
- Tee isetuid tegusid ja tunne rõõmu.
- Aktsepteeri oma emotsioone – luba endal tunda ka negatiivseid tundeid. Emotsioone ei tohi alla suruda. Füüsilised vaevused on tegelikult allasurutud emotsioonide tagajärg.
Autor: Argo Luigas