fbpx

Turvalise suhte loomise ABC

Kõik vajavad, et nad oleksid kuuldud ja hoitud, kuid need pealtnäha lihtsad ootused, ei täitu sugugi kergelt. Kuidas ravida hingehaavu? Milline on üks tugev suhte vundament? Miks me ei oska luua tervislikke suhteid? Vastused nendele küsimustele ja ka praktilisi nõuandeid leiad Teadlikult Õnnelik Mina kogukonna veebiseminari “Kuidas luua ja hoida turvalist paarisuhet?” kokkuvõttest. 

Kristina Tamm on rahvusvaheliselt sertifitseeritud psühhoterapeut, Imago paarisuhte terapeut ja terapeutide superviisor, Imago ja Safe Conversation® töötubade koolitaja ning PREP-paarisuhte koolitaja. Lisaks on ta Enesearengulabori asutaja. Kristina terapeudi teekond algas väga praktilisel põhjusel. Tema paarisuhted ei olnud sellised nagu ta lootnud oli ning ta tahtis nii ennast kui ka suhteid teistega parandada, kuid ei osanud kuskilt alustada. 

Meie hoiakud, käitumismustrid ning suhteprobleemid kasvavad välja lapsepõlve kogemustest. Õnneliku lapsepõlvega on aga õnnistatud pigem väike osa rahvast ning seepärast on Eestis (ja ka mujal maailmas) väga palju katkiseid suhteid ning hulganisti lahutusi. Igaüks ei suuda aastaid seisnud hingehaavu parandada või lihtsalt ei jõuagi kunagi elus sellisesse kohta, kus valukohti tunnistada suudaks. Kuid kõigil on tegelikult võimalus ning oskused, et neid muutusi ellu viia. Esimene samm turvaliste suheteni on enda hingehaavadega tegelemine. 

Kuidas hingehaavade ravimine käib?

“Hingehaavade parandamine ei käi kunagi alateadlikult, vaid alati teadlikul tasandil,” teab Kristina öelda. Enne kui neid saab parandama hakata, on vaja haavad pinnale tuua. See tähendab, et pead ennast avastama hakkama. Analüüsid enda hoiakuid, reageeringuid ja tegevusi ning leiad need valukohad, millega sooviksid tegeleda. See võib võtta kuid, aastaid ja tegelikult tihtipeale kestabki terve elu. Vahel on vaja ka spetsialisti abi ning Kristina soovitab siinkohal võtta see teekond ette koos terapeudiga, kes ravimiseks vajalikke tööriiste aitab leida. 

Parim tööriist, mida tasub igal inimesel omada ja arendada on oskus turvaliselt kommunikeerida, sest läbi selle on võimalik väga suur osa probleeme lahendada. Turvaline kommunikatsioon on teineteise kuulamise dialoog. Esimesena ongi vaja õppida päriselt üksteist kuulama ning seejärel oma mõtteid ilma ründamata avaldama. 

Turvalise kommunikatsiooni jaoks on vaja mõlemapoolset panust, sest üksinda selline suhtlus ei tööta. Kõik Inimesed vajavad, et neid kuulatakse!

Miks me ei oska luua toetavaid suhteid?

Tundub, et oled vägagi valmis paarisuhteks, leiad endale silmarõõmu ning ikkagi lõppeb see lahkuminekuga. Ilmselt küsid endalt: “Mis ma valesti teen?”. Asi ei olegi niivõrd valesti tegemises või halbades valikutes, vaid puhtas teadmatuses.

Kõige tähtsam osa igast suhtest on vundament, mis koosneb 4 põhitalast. Ligi 80% Kristina koolitustel käinutest, ei tea, mis see endast kujutama peaks. Selleks, et suhe toimiks, peaks vähemalt 3 tala olema tugevad. 

Suhtevundamendi alustalad

Füüsiline turvalisus

Füüsiline turvalisus ei tähenda ainult seda, et “sa ei saa kodus peksa” – kaugeltki mitte. Näiteid füüsiliselt ebaturvalisest käitumisest on palju ning vahel seda isegi ei märgata. 

Turvaline: füüsiline vägivald puudub igas mõttes.

Ebaturvaline: asjade lõhkumine, autoga kihutamine, teise inimese elu mingit moodi ohtu panemine, vihahoos millegagi viskamine. 

Kristina tõi enda elust näite, kus avastas, et alati kui ta suhtes vihane oli, viskas ta kaaslast mingi pehme asjaga. Kuigi selline käitumine ei ole otseselt ohtlik, ei tähenda, et see okei oleks. Kaaslane ei tea kunagi, millega sa järgmine kord oled suuteline viskama ning see kujutabki endas ohtu. 

Emotsionaalne turvalisus

Emotsionaalset vägivalda tolereeritakse rohkem, kuid see lõhub suhet kõige suuremal määral.

Turvaline: sind üritatakse mõista, arvamusi kuulatakse, ei ähvardata millegagi.

Ebaturvaline: otsene halvasti ütlemine, tunnete pisendamine (“Ära nuta!”), lahkuminekuga ähvardamine.

Pühendumise turvalisus

Mõtle selle peale: kui teil on suhtes raske, kas üritate ühtse tiimina probleeme lahendada? 

Turvaline: käite koos üritustel, kuhu oodatakse ka kaaslaseid, sind ei “peideta”, teete plaane tulevikuks.

Ebaturvaline: teadlikult üksi üritustel käimine, kohtinguäppides konto olemasolu (isegi kui ei kasuta), vallalise staatus sotsiaalmeedias, ei mõtle üldse ühise tuleviku peale. 

Kogukonna turvalisus

Siia alla käib tunne, et sind on kaaslase seltskonda vastu võetud. Ta vanemad, sõbrad ja töökaaslased austavad ja aktsepteerivad sind. Kui partneri vanematele sa ei meeldi või sõbrad ei soovi sinuga suhelda, siis puudub suhtes kogukonna turvalisus. Ja kogu see asi käib ka teistpidi – kas sinu enda pere ja sõbrad aktsepteerivad sinu kaaslast? 

Kui tervislik on selle vundamendi järgi sinu suhe? Kas tugev või pigem laguneb esimese tormiga koost?

Kõige alus oled sina ise

Vahet ei ole, kas oled vallaline, värskelt suhtes, 10-aastat abielus või alles lahutanud. Kõikides nendes faasides on üks ühisnimetaja – sina ise. Sellepärast soovitabki Kristina kõigil prioritiseerida suhet just iseendaga. Tee asju, mis sulle meeldib, arenda ennast ja kanna enda eest hoolt.

Kui enesearmastus on olemas, siis jagab ta ka nõuandeid ja nippe erinevates suhtestaatustes olevatele inimestele.

Oled vallaline? Läksid hiljuti suhtesse?

Mõtle, mis eelmises suhtes ei toiminud ning proovi neid asju parandada. Õpi ennast paremini tundma ja ole avatud arengule. Alati on hea vallalise perioodil ennast sügavamalt tundma õppida – hea aeg teraapia külastamiseks. 

Oled suhtes olnud kauem kui 2 aastat?

Siin on kaks võimalust: kas kõik on hästi ja suhe toimib või suhe toimib, sest sa ei teadvusta enda vajadusi. Mõlemal juhul on tähtis komponent areng.

Inimese loomulik vajadus on areneda ja seda peavad ka suhted tegema. Kui tunned, et kõik toimib, siis alati on hea proovida midagi uut, et suhet elusana hoida. Lugege raamatuid või kuulake koos mõnda podcasti, minge koos kohtingule, proovige mõnda uut toidukohta. 

Kui tunned, et suhe justkui toimiks, aga midagi on ikka puudu, siis on aeg ennast arendada ning teadvustada enda tundeid ja vajadusi. See võib suhet parandada, aga mõnel juhul ka halvemaks teha. Seda ei tohiks karta, vaid endale meelde tuletama, et see on elu osa.

Oled lootusetus suhtes ja ei tea, mida teha?

Kui üks osapool ei soovi suhet parandada ning pole nõus sinuga koos arenema, ei ole mitte midagi muud teha kui lahku minna. Kui te mõlemad tunnete, et asi on halb, kuid samas soovite ka muutuda, siis minge koos teraapiasse. Sellisel perioodil on raske kodustes tingimustes lahendusi leida, kuid spetsialisti abi võib sellist olukorda päästa. 

Kui tahad veelgi teadmisi suhete teemal, tule kindlasti enesearengufestivalile Õnnelik Mina 2024!

Saada küsimus

    Vastame 24 tunni jooksul.

    Internet Explorer Icon

    NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.