Inimesed lepivad tihti tööga, mis neile üldse ei meeldi lihtsalt sellepärast, et neil oleks võimalik oma arved ära maksta. Kui me teeme aga tööd, mis meile ei meeldi, muudab see lõpuks väga õnnetuks ning võtab ära elurõõmu ja rahulolutunde. Ettevõtluse hea külg on võimalus valida, millise alaga tegeleda.
Mida ettevõtlusvabadus tähendab?
Ettevõtlusvabaduse esimene tase on selline, kus sul on suuremal osal ajast vabadus teha ainult neid töid, mida sa tõeliselt naudid, ning sinu jaoks ebameeldivate kõrvaltegevuste lahendamiseks on palgatud teised inimesed.
Ettevõtlusvabaduse II tase: süsteemid on üles ehitatud nii hästi, et sinu kohalolu pole hädavajalik ning ettevõte toimib ka ilma sinuta.
Kui sa õigete sammudega ettevõtlusvabaduse poole ei püüdle, langeb sinu õlule meeletu töökoormus ja stress. Ettevõte ei saa kasvada, sest ühel hetkel tuleb piir ette sellele, kui palju sa ise teha jaksad.
Miks on ettevõtlusvabaduse saavutamine oluline?
Sest see annab vabaduse. Ettevõtlusvabadus on üks vähestest vahenditest, mis võimaldab sulle väga kõrget elustandardit ja palju valikuid. Selle saavutamine eeldab aga seda, et ettevõte on üles ehitatud õigetele alustaladele.
Kuidas ettevõtlusvabadust saavutada?
Selleks tuleb ettevõtte struktuur ja süsteemid üles ehitada nii, et sina kui ettevõtte juht ei peaks kõike ise tegema ega jääks ettevõtte kasvu piirama. Väga oluline on seda teha kohe ettevõtte algfaasis, sest kui ettevõte juba kasvama hakkab, langeb sulle endale niivõrd suur töökoormus, et süsteemide loomise asemel tegeled tulekahjude kustutamisega.
Ettevõtlusvabaduse saavutamiseks määratle väga selgelt, millised rollid su ettevõttes on. Seejärel kaardista nende rollide tööülesanded võimalikult detailselt ning vabasta ennast võimalikult kiiresti rollidest, mida sulle teha ei meeldi ja mida saaks keegi teine võrreldes sinu aja väärtuslikkusega palju odavamalt teha.
Suurimad vead, mida ettevõtjad teevad
Enamik ettevõtteid ebaõnnestub esimese viie aasta jooksul. Et sinuga nii ei juhtuks, tuleks vältida vigu, mida paljud ettevõtjad teevad. Millised on 5 kõige suuremat viga:
- Kõige ise tegemine ning abi mitte küsimine
Alustavad ettevõtjad tahavad kõike ise teha ega küsi teistelt nõu ja abi. Sellisel juhul saab ettevõte kasvada ainult sinnamaani, kui palju ettevõtja ise jaksab ning kuhu tema teadmised ulatuvad. Eesmärk on jõuda vähemalt selleni, et sa teed ainult asju, millest on ettevõttele kõige rohkem tulu, ning need tööd, mida saaksid odavamalt sisse osta, delegeerid teistele. Kasuta teiste inimeste aega ja oskusi võimendusena, et ettevõte saaks kiiremini kasvada. - Valede inimeste palkamine
Erinevad ametikohtad nõuavad erinevat tüüpi inimesi. Vaata palgates väga hoolikalt, millised on inimese oskused ja isiksuseomadused ning millist tööd ta tegelikult tahab teha. Ühtlasi lase neil tõestada, et nad tõepoolest sobivad sellele tööle, ning ära palka inimest pelgalt CV ja tööintervjuu põhjal. Kui sa hoiad tööl inimesi, kes oma ametikohale tegelikult väga hästi ei sobi, mõjub see kahjulikult teile mõlemale. - Liigne usaldamine
Teeme tihti vea arvates, et teised inimesed on täpselt nagu meie. Kui me ise peame lubadustest kinni ja oleme usaldusväärsed, siis eeldame automaatselt teistelt sama. Enne kui hakkad kedagi palkama, uuri tema tausta ja tee endale väga hästi selgeks, kellega on tegu. Vastasel juhul võib see ettevõttele väga kulukaks minna. - Avaliku esinemise vältimine
Oskus ettevõtet esindada avab meeletult palju uusi uksi ning võimalusi. Selle vältimine aga pidurdab ettevõtte kasvu. Võime oma ideid presenteerida on üks kõige väärtuslikumaid ja kasulikumaid oskusi, mis sul üldse olla saab. - Inimeste mitteväärtustamine
Ära kohtle inimesi lihtsalt kui ridu Excel'i tabelis! Suhtu neisse kui päris inimestesse. Väga oluline on inimesi mõista ja neid tunda. Ära unusta neid märgata, kiita, tunnustada ning väärtustada!
Autor: Argo Luigas