fbpx

Jaan Aru: probleemi lahenduseni jõuame sageli just tänu puhkepausile

Ajuteadlane Jaan Aru jagas meiega oma mõtteid loovusest ja sellest, kui oluline on teha tööprotsessi teadlikke puhkepause.

Kunstnik Salvador Dali oli geenius, kelle enamik kunstiteoseid sündis nii-öelda puhkehetkel. Kuidas ta siis oma loovate ideede peale tuli? Jaan Aru sõnul oli Dali erakordselt nutikas mees, kellel oli loovuse jaoks oma meetod. Ta mõtles kunstitöö peale, sättis end mugavalt istuma, lasi end viia unepoolse seisundini ja ärkas siis järsult. Kuna une alguses jooksevad meie silme eest läbi igasugused ideed ja pildid, kasutaski Dali seda võtet. Me võiksime proovida: istume mugavasse tugitooli, võtame kätte võtmekimbu ja hoiame kätt üle tugitooli ääre. Kui magama jääme, äratab kukkuvate võtmete heli meid üles ja me saame kohe meenutada, milliseid pilte une alguses nägime.

„Kui püüame probleemi lahendada, olgu see äriasi, kunst või roboti ehitamine, siis keskendume tavaliselt sellele ja meie otsmikusagar teeb tööd, üritades aina sügavamale minna. Ent see sätib meie ajju teatud kastid ja me ei saa neist välja. Otsmikusagara kontroll kaob magama jäädes ja kastist väljas olevad asjad saavad tulla meie teadvusesse,” selgitas Aru. „Kastid tekivad näiteks sellest, et me teame, kuidas keegi teine on seda probleemi lahendanud. Kindlasti aga eelneb lahenduse leidmisele kõva töö, et saada oma ajju vajalikud teadmised ja võimalused ning teada, kuidas teised on neid asju lahendanud. Ajul peavad olema teadmised, kuidas probleemi saaks lahendada. Ehk selleks, et olla loov, peab oma valdkonnast palju teadma.”

Aru sõnul jäävad kahjuks paljud inimesed toppama sellise eelarvamuse taha, et nad justkui ei ole loovad, kuna ei ole näiteks kunagi osanud joonistada. „Loovus ei ole kindlasti mõne üksiku inimese privileeg, vaid loovus on meis kõigis. Selle taha on aga hea oma laiskust peita, sest loovus nõuab kõvasti tööd. Paljud loovad inimesed isegi ei teadvusta, et nad on loovad, kuigi mõtlevad pidevalt uusi lahendusi välja. Näiteks ehitajad teevad näiliselt lihtsat tööd, aga on tegelikult väga loovad.”

Lahenduseni jõudmiseni on mõistlik sellel, kes on pikalt mõne probleemiga tegelenud, vahepeal aeg maha võtta. „Pausid on vajalikud! Võtke päevas pool tundi või tund, kus istute lihtsalt diivanil ja vaatate pilvi, et aju hakkaks tööle. Tuleb võtta pause telefonist ja arvutist eemal – istuge või jalutage. Me ei saa keerukaid probleeme lahendada, kui anname ainult tööle pihta, vahepeal on vaja puhata,” selgitas Aru. „Tähtis on, et õpime tundma, millal oleme piisavalt palju tööd teinud ning millal oleme tupikus ja millal oleks abi Salvador Dali meetodist. Loovuse loomine võib võtta kuid või isegi aastaid, aga kui mõni teema huvitab, astuge julgelt esimene samm! See on tehtav ja pole vahet, kas sa oled 35- või 55-aastane – kõigil on võimalik elus alustada uue asjaga.”

Kirjutas Gerli Ramler

Saada küsimus

    Vastame 24 tunni jooksul.

    Internet Explorer Icon

    NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.